Skip to content Skip to footer

Ve stáří můžete mít paměť jako ve třiceti!

Většina z nás se obává poklesu kognitivních funkcí, který přichází se stárnutím – bojíme se ztráty paměti, motivace a soustředění. Vidíme to kolem nás, jak lidé stárnou, objevují se nemoci a s nimi i demence a Alzheimerova choroba. I my už občas zapomínáme, což nás děsí. Ale asi každý známe někoho, kdo je i ve vysokém věku mentálně naprosto fit. Jen ty lidi považujeme za vzácné výjimky. Doposud totiž existoval názor, že kognitivní proces je nevyhnutelný. Nyní se ukazuje, že je nevyhnutelný jen do určité míry.

Z výzkumů vyplývá, že existují lidé starší 80ti let, jejichž paměť je srovnatelná s padesátiletými, čtyřicetiletými, třicetiletými a někdy dokonce i dvacetiletými. U těchto starších lidí se potvrdilo, že se jim mozek zmenšuje pomaleji než jejich vrstevníkům. Jejich přední cingulát, zodpovědný za paměť a soustředění, je celkově tlustší a obsahuje více neuronů. Ubránili se ztrátě velikosti těchto částí mozku. Něco jim pomohlo nezažít to smrštění.

Když dospíváme, máme velmi výraznou aktivaci v mozku a můžeme proto snadněji spojit jméno s obličejem nebo obrázek se jménem. Aktivace v mozku se stávají méně výrazné, jak stárneme, ale někteří lidé si dokáží zachovat tuto velmi výraznou aktivaci.

Co tedy můžeme dělat pro to, abychom zůstali mentálně fit?

  1. Zůstaňte zvědaví jako kdysi.
  2. Hrajte si.
  3. Choďte mezi lidi.
  4. Udržujte silné vazby s ostatními.
  5. Přinášejte mozku stále nové a nové impulsy.
  6. Učte se. Naše mozky potřebují nové a nové věci k učení.
  7. Berte i tíživé problémy jako výzvu.
  8. Denně se hýbejte.
  9. Udržujte si dobrou náladu.
  10. Hezky o sobě smýšlejte.

Více konkrétních tipů se dozvíte na našem webináři zdarma.

Paměť je výsadou blbých. Chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí vymýšlet!

Jan Werich

Foto: Image by Freepik; Image by Drazen Zigic on Freepik; Image by Freepik; Image by Drazen Zigic on Freepik

Leave a comment